Czym jest choroba środowiskowa?

Często, zwłaszcza w mediach, mówi się o chorobach środowiskowych. Pojęcie to jest bardzo medialne, wygodne, ale tak naprawdę nie jest zbyt dobrze rozumiane. Oczywiście choroba środowiskowa nie jest jakąś odrębną jednostką epidemiologiczną. Tym terminem określa się każdą chorobę, której częstość występowania lub zjadliwość można powiązać ze zmianami środowiska, którą podejrzewa się o istnienie takiego powiązania, albo nawet którą w kontekście takiego powiązania (wątpliwego) rozpatruje się ze względu na potrzebę społeczną.
Do chorób środowiskowych zalicza się bardzo różne przypadłości: od wielu chorób nowotworowych, przez gruźlicę, aż po alkoholizm. To, co je łączy to fakt, iż za modulację częstości ich występowania mogą odpowiadać na przykład zanieczyszczenia lub inne uwarunkowania środowiskowe, w tym także społeczne.
Znane są prace dotyczące bezpośredniego wpływu zanieczyszczeń powietrza na wzrost ilości chorych na astmę lub inne schorzenia układu oddechowego. Jednak chorobą środowiskową jest też otyłość- ta ma podłoże kulturowe, a nie przemysłowe.
O tym, czy dane schorzenie uznaje się za chorobę środowiskową, decyduje się na podstawie skomplikowanego algorytmu uwzględniającego najróżniejsze parametry środowiska i kilka do kilkunastu cech choroby. Nie jest to jednak przypisanie formalne- fakt uznania danego schorzenia za chorobę środowiskową niewiele zmienia w jej doświadczeniu klinicznym. Można jednak, wychodząc z otrzymanych wyników, usprawnić terapię wielu chorób poprzez dołączanie do zaleceń lekarskich zestawu rad dotyczących stylu życia lub otoczenia, w jakim dolegliwości będą mniej uciążliwe lub mniej długotrwałe.
Choroba środowiskowa jest tak naprawdę obiektem zainteresowania wielu nauk. W aspekcie praktyki klinicznej oczywiście interesuje medycynę, ale kryteria wyznaczania chorób środowiskowych, opracowania statystyczne i inne dane często są opracowywane przez geografów, chemików, biologów lub demografów. Swój wkład w rozumienie chorób środowiskowych wnoszą przedstawiciele różnych dziedzin, a mimo tego, granica tego pojęcia wciąż pozostaje niejasna, natomiast ilość chorób środowiskowych stale rośnie i to tym bardziej nie ułatwia orientacji w gąszczu nazw i kryteriów.

Tagi: , , , ,

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *