O bezpieczeństwie leków ziołowych

Ponieważ jak grzyby po deszczu wyrastają internetowe sklepy z preparatami ziołowymi, warto przyjrzeć się bliżej kwestii ich bezpieczeństwa. Zanim jednak to zrobimy, musimy odróżnić preparaty od leków. Oczywiście, każdy lek jest jakiegoś rodzaju preparatem, istnieje jednak między nimi dość poważna różnica zdefiniowana prawnie, a mająca praktyczne konsekwencje. Polegają one na zmianach w normach jakościowych oraz zasadach dopuszczania do obrotu. W przypadku leków oczywiście wymagania są wyższe niż w przypadku pozostałych środków. Czy możemy więc uznać, że preparaty przygotowane w warunkach gorszych są dla nas całkowicie bezpieczne?
Większość preparatów ziołowych pochodzi z upraw, gdzie rośliny lecznicze produkuje się na masową skalę. To zazwyczaj może spowodować różne problemy, w tym na przykład obniżenie zawartości substancji czynnej w tkankach roślinnych. Są to jednak zmiany na tyle nieistotne, że trudno dokładnie oszacować zagrożenie z tym związane. Wydaje się, że raczej nie powinno to mieć przykrych konsekwencji innych niż tylko osłabienie działania środka.
Na pewno trudno nam będzie przekonać się do bezpieczeństwa preparatów ziołowych z niewiadomego źródła. Sklepy internetowe i indywidualni sprzedawcy na przykład na aukcjach nie zawsze niestety w sposób właściwy opisują sprzedawany produkt. Nierzadko nie jest też on poddawany żadnej kontroli jakości, a chyba nie trzeba mówić, że w przypadku leków lub suplementów etap ten jest kluczowy. Przypadki zatrucia lub powikłań po zażyciu preparatów ziołowych są rzadkie i pochodzą albo od osób uczulonych na jedną z substancji zawartych w preparacie, albo od osób, które w sposób nieodpowiedni dawkowały preparat.
Błędem jest przekonanie, że lek ziołowy jest całkowicie niegroźny. Jest to substancja chemiczna tak samo, jak każda inna, w związku z czym może w określonych warunkach stać się zagrożeniem. A fakt, że pochodzi z ekologicznych upraw niczego nie zmienia. Często na poparcie tej tezy przypomina się, że także większość narkotyków to substancje pochodzenia roślinnego, a to w niczym nie umniejsza ich szkodliwości. To, że dysponujemy pewnymi lekami ziołowymi jest zasługą wieloletnich badań, jednak żadne badania nie mogą przewidzieć wszystkich możliwych okoliczności.

Tagi: , , , ,

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *